Baykar, koji je stekao globalno priznanje svojim bespilotnim letjelicama, nedavno je skrenuo pažnju svojom akvizicijom talijanske dobro etablirane avioindustrijske kompanije Piaggio Aerospace krajem 2024.     Foto: AA

Postoji snažna komplementarnost između tehnologija koje je razvila vodeća talijanska firma za svemirsku i odbrambenu industriju, Leonardo, i onih turskog proizvođača bespilotnih letjelica (UAV) Baykar, rekao je izvršni direktor Leonarda Roberto Cingolani.

Baykar, koji je stekao globalno priznanje svojim bespilotnim letjelicama, nedavno je skrenuo pažnju svojom akvizicijom talijanske dobro etablirane avioindustrijske kompanije Piaggio Aerospace krajem 2024. Ovaj potez stavio je tursku firmu u središte pažnje, posebno u Italiji.

Leonardo je rangiran kao 13. najveća odbrambena firma na svijetu i druga najveća u Evropi, prema Stockholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira (SIPRI).

Cingolani, je ove sedmice posjetio Baykarov Nacionalni tehnološki centar Ozdemir Bayraktar u Istanbulu.

“Sastajemo se s našim kolegama u Baykaru nekoliko mjeseci, tako da su ovi razgovori započeli prije Piaggia", rekao je Cingolani.

Naveo je da je bilo i prethodnih posjeta.

"Prošlosedmični posjet bio je vrlo zanimljiv jer smo posjetili pogon u Istanbulu. Uključili smo se u više tehničkih rasprava i ozbiljno i operativno razmatramo mogućnost razvoja proizvoda i tehnologija”, istakao je Cingolani.

Rekao je da su sa kolegama u Baykaru vidjeli da ako se neke stvari rade zajedno može napraviti korak naprijed u bespilotnim sistemima i otvoriti nova tržišna područja, posebno u Evropi.

“Stoga je ovaj sastanak bio vrlo važan i dogovorili smo se da ćemo se ponovno sastati u narednim danima. Nastavljamo vrlo intenzivno raditi”, zaključio je Cingolani.

Na pitanje bi li ovo mogao biti prvi znak potencijalnog partnerstva između Leonarda i Baykara, Cingolani je odgovorio: “Potvrđujem to, ali ne mogu reći više, iz očitih razloga.

"Ali mogu potvrditi da smo u raspravama kako bismo vidjeli mogu li industrijske sinergije započeti. Obje strane su vrlo zainteresirane i vrlo zadovoljne načinom na koji razgovori teku."

Baykarova akvizicija Piaggio Aerospacea dogodila se 27. decembra uz odobrenje talijanskih vlasti, budući da je turska kompanija nadmašila konkurente iz više zemalja u javnom nadmetanju.

Piaggio Aerospace najpoznatiji je u avio industriji po proizvodnji poslovnih mlaznih aviona P.180 Avanti, poznatih i kao nebeski Ferrari, te avio motora.

Kompanija također igra stratešku ulogu u talijanskom ekosistemu odbrambene industrije zahvaljujući svojim uslugama održavanja, popravka i remonta, a poznata je po svojim doprinosima talijanskoj tehnološkoj infrastrukturi tokom svoje 140-godišnje istorije.

Izvanredno komplementarno

Cingolani je rekao da Leonardo i Baykar trenutno razgovaraju o određenim proizvodima i platformama za potencijalnu saradnju.

“Zbog toga smo u ranoj fazi. No postoji nešto vrlo važno: Leonardov portfelj proizvoda, ono što mi zovemo 'korisni teret', to jest, elektronski sistem i senzorski sistem u avionu, mogu biti vrlo dobro kompatibilni s bespilotnim letjelicama koje proizvodi Baykar.

"Ova potencijalna sinergija pruža doista izvanrednu komplementarnost", rekao je.

Naglasio je Leonardovo iskustvo u bespilotnim sistemima.

"Integracija Leonardovog iskustva u bespilotnim letjelicama s Baykarovim bespilotnim platformama svjetske klase zaista može dati značajan poticaj", Cingolani.

Napomenuo je da se budući dizajni bespilotnih letjelica neće usredotočiti samo na izvršavanje specifičnih misija, već će se također integrirati s borbenim avionima šeste generacije, što je vizija koju obje strane aktivno istražuju.

Cingolani je rekao da u ovakvom poslu dvije kompanije moraju biti voljne komunicirati, a razgovori s Baykarom idu dobro.

“Tada se mora napraviti tehnološka analiza jer morate vidjeti postoji li stvarno tehnološka komplementarnost — sistavi moraju biti međusobno kompatibilni. Tada mora postojati analiza tržišta jer kada se sistemi integriraju, moraju biti tržišni", ocijenio je Cingolani.

Na kraju, dolazi, faza industrijske proizvodnje.

"Vrlo smo optimistični i radimo u tom smjeru, ali prvo se moramo uvjeriti da tehnologija radi ispravno. Svi smo vrlo pozitivni u vezi s tim, ali trenutno intenzivno radimo na tim pitanjima", rekao je.

Baykar na iznimnoj razini

Cingolani je Baykarov nacionalni tehnološki centar Ozdemir Bayraktar u Istanbulu ocijenio impresivnim.

"Naišli smo na zaista impresivnu kompaniju, bili smo vrlo impresionirani, kompanija je definitivno na iznimnoj razini u cijelom svijetu. Infrastruktura je odlična i bilo je mnogo stvari koje su nas se dojmile. Prije svega, bilo je stvarno impresivno vidjeti tisuće mladih ljudi. Prosjek godina je ispod 30 godina, kada uđete i vidite mlade ljude koji rade, to pokazuje nevjerojatnu dinamiku”, istaknuo je.

Kazao je kako je infrastruktura izvrsna, velika pažnja posvećena je zaposlenicima.

"Vidjeli smo odjel za istraživanje i razvoj (istraživanje i razvoj), zgrade za zaposlenike, kvalitetu kampusa, dječji vrtić i ti su objekti bili stvarno impresivni. Portfelj proizvoda sada je među najboljima na svijetu, a to smo i očekivali, ali vidjeti ga na licu mjesta bilo je još impresivnije", naglasio je.

Predsjednika uprave Baykara Selcuka Bayraktara i generalnog direktora Haluka Bayraktara, smatra najzaslužnijim za uspjehe.

“Vrlo smo impresionirani menadžmentom. Njihova strast, talent i stručnost odmah su vidljivi. Sve su nam pokazali velikom brzinom i stručnošću, što je bilo zaista uzbudljivo. Predsjednik uprave i generalni direktor imaju izvanredna znanja i upravljačke vještine. Izgradili su kompaniju svjetske klase i to je zaista izvanredan primjer visokotehnološkog poduzetništva. Bili smo apsolutno vrlo, vrlo impresionirani", rekao je Cingolani.

NATO ”ne bi trebao biti ograničen na američku komponentu”

Cingolani je govorio i o njegovim prethodnim primjedbama da evropska obrana zahtijeva zajedničku evropsku obrambenu tehnologiju, a ne evropsku vojsku, te bi li Turkiye, saveznica NATO-a, mogla biti uključena u zajedničko razumijevanje kroz saradnju u odbrambenim industrijama blokova.

"Sada se suočavamo s tehnološkim izazovima kao što su bespilotni sistemi, umjetna inteligencija, borbeni avioni šeste generacije, elektronski sistemi posljednje generacije i kibernetička sigurnost", istakao je Cingolani.

Rekao je da su to tehnološki epohalni izazovi.

"Savezi su potrebni prije svega u području tehnologije jer su ti izazovi tako veliki i tako hitni. Možete to pokušati učiniti sami, ali to će trajati 50 godina. Ali tehnološka saradnja ubrzava napredak.Takva savezništva utječu na globalnu sigurnost država i kontinenata. Od preuzimanja dužnosti u Leonardu, naš primarni cilj bio je biti katalizator europskih obrambenih napora. Ako industrija pruža primjer sinergije i suradnje, državama i političarima olakšava razmišljanje o zajedničkoj obrambenoj ili sigurnosnoj strukturi", rekao je Cingolani.

Dodao je da su savezi uvijek potrebni, budući da se jedna država ne može sama braniti niti razvijati potrebne tehnologije.

Istakao je kako je Italija snažna članica ne samo EU-a nego i NATO-a.

“Što se tiče saveza, prije svega, imam europsku perspektivu, ali živim u zemlji koja je snažna članica NATO-a. Trebali bismo biti jači, pouzdaniji partner u NATO-u. Trenutačno se o tome puno raspravlja, ali mislim da bi NATO trebao ojačati, a ne ograničavati se na američku komponentu", ocijenio je Cingolani.

Rekao je da ima smisla jačati NATO neeuropskim savezima.

Na primjer, rekao je, u projektu 'Global Combat Air Program (GCAP)' za borbeni avion šeste generacije, rade s Mitsubishi Air Industries iz Japana i BAE Systems iz Velike Britanije.

"Nadam se da je moguće razviti industrijsku sinergiju s Baykarom na bespilotnim letjelicama. Ova saradnja može doprinijeti čvršćoj strukturi na istočnom krilu NATO-a i jačem zaštitnom kišobranu NATO-a", ocijenio je Cingolani.

Borbeni avion šeste generacije

Govorio je i o GCAP projektu šeste generacije aviona koji je otvoren za partnere iz Turkiye.

"Projekt je započeo kao zajednički pothvat između Leonarda, BAE Systemsa i Mitsubishija. Trenutno se aktivno radi. Ovo je važna vijest jer su sredstva osigurana i timovi su krenuli s radom. Poznato je da postoje projekti za borbene zrakoplove šeste generacije na drugim kontinentima i u Evropi", istakao je Cingolani.

Rekao je da je teško predvidjeti hoće li se projekti spajati ili razvijati u budućnosti, ali ono što je važno je da je GCAP projekt započeo i Leonardo je snažno uključen u program, zajedno s još dvije kompanije.

Za sada je na vladama da odluče hoće li se pridružiti još neki partner, istaknuo je.

Rekao je da su te odluke na inicijativu vlada, a ne kompanija.

"Ali s naše strane, kao kompanije, imamo jasan stav o uključivanju drugih partnera ako će tehnološke i industrijske sinergije pridonijeti boljem razvoju projekta. Međutim, kao tvrtka nastojimo surađivati ​​sa svima koji mogu ubrzati razvoj borbenog aviona šeste generacije ili drugih tehnologija. Potpuno smo otvoreni i fleksibilni u tom pogledu", naglasio je Cingolani.

TRT Balkan / agencije