Visoka predstavnica Europske unije (EU) za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas u petak je naglasila značaj odnosa između Turkiye i EU-a te predstavila zajedničke prioritete za saradnju.
Izražavajući saučešće porodicama žrtava nedavne nesreće u požaru u hotelu u Turkiye, Kallas je na zajedničkoj konferenciji za medije s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom u Ankari potvrdila ključnu ulogu Turkiye kao partnera EU-a.
“Kao zemlja kandidatkinja i važan saveznik u NATO-u, Turkiye ima centralnu ulogu u evropskoj sigurnosti“ izjavila je je Kallas i dodala:
“Naše ekonomsko partnerstvo jače je nego ikad, a postoji ogroman potencijal za saradnju u trgovini, inovacijama i borbi protiv terorizma.“
Priznala je razlike između Turkiye i EU-a po pitanjima poput Kipra i sankcija Rusiji, ali je naglasila potrebu za napretkom u vladavini prava i ljudskim pravima kako bi se unaprijedio evropski put Turkiye.
“Naši zajednički ciljevi pružaju temelj za dijalog na visokom nivou i saradnju“ istakla je Kallas.
Primirje u Gazi
Govoreći o Gazi, šefica vanjske politike EU-a pozdravila je nedavno primirje kao priliku za mir, ali je i apelovala na dugoročna rješenja.
“Potreban nam je održiv mir. Izraelci i Palestinci zaslužuju mir na duge staze, a EU će i dalje snažno podržavati palestinski narod“, naglasila je Kallas.
Dodala je kako EU povećava pomoć i istražuje načine za ponovno raspoređivanje svoje misije u regiji.
Izraelski napadi ostavili su Pojas Gaze u ruševinama, a stanovnici su raseljeni, gladni i izloženi bolestima.
Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta u novembru prošle godine zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava sa slučajem genocida pred Međunarodnim sudom pravde zbog svog rata u ovoj enklavi.
Sirija i Ukrajina
Razgovori u Ankari također su obuhvatili ključne regionalne izazove, uključujući Siriju i Ukrajinu.
Govoreći o Siriji, Kallas je istakla potencijalne prilike i rizike nakon pada režima Bashara al-Assada.
“Sirijskom narodu je potrebna vlada koja predstavlja svu njegovu raznolikost,“ izjavila je Kallas, napominjući da je Evropska unija spremna ublažiti sankcije Siriji u zavisnosti od poteza nove vlade.
Pohvalila je napore Turkiye u zbrinjavanju sirijskih izbjeglica i naglasila važnost osiguravanja uvjeta za njihov siguran i dostojanstven povratak.
Bashar al-Assad, lider Sirije gotovo 25 godina, pobjegao je u Rusiju nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom 8. decembra 2024. godine, čime je okončana decenijska vladavina njegove porodice.
Govoreći o Ukrajini, Kallas je ponovila predanost EU-a podršci Kijevu u jeku ruske agresije.
Navela je kako je EU pružila 134 milijarde eura pomoći, obučila 75.000 ukrajinskih vojnika i uvela najopsežnije sankcije u svojoj historiji.
“Svi želimo mir, ali on mora biti održiv. Niko ne želi mir više od Ukrajinaca“, naglasila je.
Kallas je izrazila optimizam u vezi s budućnošću saradnje između Turkiye i EU.
“Naše partnerstvo ima ogroman potencijal i radujem se njegovom daljnjem unapređenju“, zaključila je Kallas.