Impozantni drevni grad Termessosa nadomak Antalije bio je neosvojiva tvrđava i za Aleksandra Makedonskog, ali njegovi ostaci na obroncima planine i danas osvajaju poglede i uzdahe turista iz cijelog svijeta.
Smješteni u zelenom šumskom pejzažu padina planine Gulluk na nešto više od hiljadu metara iznad mora, ostaci drevnog grada Termessosa smatraju se jednim od najočuvanijih i arheološki najznačajnijih u Republici Turkiye.
Do grada vodi uska padinska staza, a sam grad krase ostaci velikih stubova, grobnice u stijenama, sarkofazi, kao i monumentalni amfiteatar.
Ovaj neistraženi biser sa UNESCO-ove privremene liste svjetske baštine datira čak iz četvrtog stoljeća p.n.e, a privlači desetine hiljada turista iz cijelog svijeta, posebno ljubitelje prirode i tajni o prošlosti čovječanstva.
Isa Kizgut, šef Odsjeka za arheologiju na Univerzitetu Akdeniz u Antaliji, rekao je da je Termessos bio važan grad koji je služio kao glavni grad regije Pisidia.
“Ostaci drevnog grada i danas očaravaju ljude i broj posjetilaca kontinuirano raste posljednjih godina. Zamislite, Aleksandar Veliki je krenuo iz Makedonije, osvajajući sve zemlje do Indije. Jedno od rijetkih mjesta koje nije mogao zauzeti je Termessos, smješten u teško pristupačnom krajoliku“, kazao je Kizgut.