Predsjednik Velike narodne skupštine Turkiye (TBMM) Numan Kurtulmus izjavio je kako je najskuplje plaćena demokratija na svijetu turska demokratija i kako neće dopustiti nikome da upire prstom u Turkiye i drži joj lekcije o demokratiji.
Govoreći na panelu "15. juli, pobjeda naroda" održanom u Direkciji za komunikacije Predsjedništva Turkiye, Kurtulmus je rekao kako je važno razumjeti 15. juli, jednu od najvažnijih prekretnica u novijoj i budućoj historiji Turkiye.
"Mnoge stvari su se dogodile 15. jula navečer. Kao neko ko je tu noć doživio sa svom njezinom jačinom, mogu jasno reći da su stvari krenule drugim smijerom između 22.30 i 1.30, danas nas ne bi bilo ovdje. Tog dana smo doživjeli noć nevjerojatno isprepletenih zavjera", rekao je Kurtulmus, te dodao:
"Znamo, bez sumnje, da u ovoj noći izdaje, nisu bili samo neki akteri iznutra, već i grupe spolja koje su pratile razvoj događaja iz trenutka u trenutak, davale instrukcije i pokušavale da utiraju put unutrašnjoj bandi."
Predsjednika turskog parlamenta podvukao je da je turski narod u noći 15. jula bio svjedok jedne od najtežih izdaja u turskoj historiji na ovim prostorima, a činjenica da je značajan dio pučista kasnije odgovarao pred sudovima ublažila je tu bol.
Naglasio je da je 15. juli bio jedan od najvećih herojskih epova u turskoj istoriji.
"Možemo reći da je demokratija za koju je plaćena najveća cijena na svijetu demokratija Turkiye. Zato nikada nećemo dozvoliti bilo kome da nam drži lekcije iz demokratije niti da upire prstom u Turkiye i turski narod", rekao je Kurtulmus.
Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turkiye u noći 15. jula 2016. godine, a riječ je o terorističkoj organizaciji koju predvodi Fetullah Gulen, nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turkiye zvanično zatražila od SAD-a.
Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turkiye montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.
Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.
Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo Turkiye, nego i svakoj drugoj zemlji u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turkiye poginule su 252, a ranjeno je više od 2.730 osoba.