Poručio je da ne prihvata mentalitet koji Evropu definiše kao "baštu", a ostatak svijeta kao "džunglu".     Foto: AA

Turkiye se u petak obavezala da će slati žito i gnojivo u najmanje razvijene zemlje i zemlje u razvoju, posebno u Afriku.

Pozivajući da se na predstojećem samitu G-20 u Indoneziji poduzmu čvrsti koraci za slanje žita i gnojiva u nerazvijene zemlje, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da su Turkiye i Rusija postigle konsenzus o boljem korištenju koridora žitarica u Crnom moru, posebno za one zemlje u Africi kojima je potrebna pomoć.

Govoreći na međunarodnom sajmu u organizaciji Nezavisnih asocijacija industrijalaca i privrednika (MUSIAD) Expo u Istanbulu, Erdogan je rekao da je ruski predsjednik Vladimir Putin pristao da besplatno šalje žito zemljama kojima je potrebno.

"Tokom našeg razgovora s gospodinom Putinom, on je rekao: 'Pošaljimo žito besplatno u zemlje poput Džibutija, Somalije i Sudana.' U tome smo bili na istoj strani. Osiguraćemo da brodovi sa žitom stignu do svake zemlje kojoj je potrebno, počevši od Somalije, Džibutija i Sudana, koje se bore s teškom krizom hrane i s glađu", rekao je turski predsjednik.

Poručio je da ne prihvata mentalitet koji Evropu definiše kao "baštu", a ostatak svijeta kao "džunglu".

"Ne očekujemo da oni koji provode kolonijalizam koristeći nove načine i metode zauzmu savjestan stav prema krizama", rekao je Erdogan.

Turkiye, Ujedinjene nacije, Rusija i Ukrajina potpisale su 22. jula u Istanbulu sporazum o obnovi crnomorskog izvoza žita, koji je obustavljen nakon što je u februaru počeo rusko-ukrajinski rat.

U Istanbulu je uspostavljen Zajednički koordinacioni centar sa zvaničnicima triju zemalja i UN-a kako bi nadgledao pošiljke.

Rusija je u subotu objavila da obustavlja učešće u sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih crnomorskih luka, a u srijedu je najavila da se vraća sporazumu nakon telefonskog razgovora Erdogana i Putina.

Od potpisivanja Istanbulskog sporazuma, iz Ukrajine je izvezeno više od 10 miliona tona žita.

TRT Balkan / agencije