Ako Njemačka neće prodati Eurofighter avione Turkiye, postoje druge alternative koje Ankara može razmotriti, rekao je predsjednik Recep Tayyip Erdogan odgovarajući na upite medija o povratku iz Njemačke.
Na pitanje da li je Njemačka spremna da se obaveže na prodaju Eurofighter aviona Ankari, Erdogan je u subotu rekao da se kancelar Scholz "uopšte nije dotakao tog pitanja".
“Drugim riječima, nije komentarisao da li će prodati Eurofighter ili ne. Mi smo već jasno iznijeli svoj stav – ako nam daju avione, dobro i jest – ako ne daju, imamo drugih vrata na koja možemo pokucati”, rekao je Erdogan, ističući da Turkiye ima mnogo alternativa u slučaju da Eurofighter dogovor propadne.
Prethodno je Yasar Guler, turski ministar nacionalne odbrane, komentirao inicijativu koja je u toku za osiguranje aviona Eurofighter Typhoon za tursku vojsku.
Obraćajući se Odboru za planiranje i budžet Velike narodne skupštine Republike Turkiye, tokom rasprave o budžetu za 2024. godinu prošle sedmice, Guler je razjasnio pregovore koji uključuju Veliku Britaniju, Njemačku i Španiju.
On je naglasio napore u saradnji s Velikom Britanijom i Španijom, pri čemu su obje izrazile pozitivnu namjeru u vezi s dogovorom.
Međutim, Guler je podvukao da su trenutni pregovori fokusirani na osiguravanje odobrenja Njemačke, te da i Velika Britanija i Španija rade na tome da se Njemačka uključi. Što se tiče sposobnosti postojećih borbenih aviona Oružanih snaga Turkiye, Guler je istakao adekvatnost trenutne flote, koju čine F-16 i F-4, za njihove određene zadatke.
Međutim, istakao je nacionalni pristup koji je okrenut budućnosti, objašnjavajući da su se početni planovi za nabavku F-35 suočavali s izazovima, što je dovelo do istraživanja alternativa, poput razvoja turske nacionalne odbrambene industrije Turkiye.
Turkiye je uputila zahtjev Washingtonu 2021. za 40 F-16 aviona i komplete za modernizaciju. State Department je neformalno obavijestio Kongres o potencijalnoj prodaji.
O kupovini borbenih F-16 aviona iz SAD-a, Guler je rekao: „Da bismo modernizirali naše F-16, kupit ćemo 40 gotovih F-16 ‘Block 70 Vipers’ i modernizirati ih 79 u Turkiye uprave vazduhoplovne i svemirske industrije (TUSAS)."
Guler je također podvukao da Turkiye brzo razvija vlastite domaće borbene avione i motore, sugerirajući da je, po njegovom mišljenju, dobra stvar što Turkiye više ne traži F-35, zbog njihovih prijavljenih tehničkih problema, kao i visokih troškova rada.
Za Turkiye se čini da početnu sklonost borbenim avionima imaju zapadni proizvođači aviona.
Međutim, ostaje otvoreno pitanje: ako ova opcija propadne, hoće li se Turkiye okrenuti Rusiji?
Izvodljiva alternativa za Eurofightere bi bio Sukhoi Su-35 ruske proizvodnje.
Pogledajmo kako se oni porede.
Eurofighter:
Razvijen kao zajednički napor između Velike Britanije, Njemačke, Italije i Španije, Eurofighter Typhoon predstavlja vrhunski evropski višenamjenski lovac.
Ima dvomotornu konfiguraciju delta-krila, sa svojim dizajnom optimizovanim i za nadmoć u vazduhu, te za misije kopnenog napada.
Poznat po izuzetnoj brzini, brzini penjanja i upravljivosti, Eurofighter Typhoon se ističe kako u scenarijima izvan vizuelnog dometa, tako i u borbenim scenarijima iz blizine.

Su-35:
Porijeklom je iz Rusije. Sukhoi Su-35 predstavlja značajno nadograđenu verziju Su-27 Flanker.
Poznat je po izuzetnoj upravljivosti, Su-35 kombinuje brzinu, domet i značajan nosivost, što ga čini raznovrsnom platformom za različite profile misija.

Pored razvoja vlastitih autohtonih sposobnosti, Turkiye ima brojne mogućnosti koje može pokušati iskoristiti, kako bi unaprijedila svoje odbrambene sposobnosti.
Dok su razmatranja NATO-a važna za Turkiye, drugu po veličini vojsku u Alijansi, Ankara je uvijek stavljala svoje interese na prvo mjesto dok je osiguravala svoje odbrambene potrebe.
Kao članica NATO-a, iako se Turkiye nada da će prvo postići dogovor sa svojim zapadnim partnerima, Ankara bi na kraju mogla da se okrene negdje drugdje kako bi osigurala nove borbene avione.
U navigaciji ovim složenim izborima, Turkiye gleda naprijed bez ovisnosti o jednom dobavljaču, vagajući geopolitička razmatranja i tehnološke sposobnosti kako bi osigurala avione koji najbolje odgovaraju svojim odbrambenim potrebama.