Iz ruševina crkve u Antakyi, u Hatayu, iskopano je 11 ikona, kao i mnogi primjerci Biblije te različiti materijali koji su uzeti pod zaštitu.    Foto: AA

Timovi Uprave za iskopavanje područja katastrofe, koju je osnovalo Ministarstvo kulture i turizma radi spašavanja vrijednih kulturnih dobara u ruševinama registrovanih zgrada nakon zemljotresa u centru Kahramanmarasa 6. februara, započeli su spasilačke radove u crkvi.

Za vrijeme vladavine egipatskog vladara Bilada Al-Shama 1833. godine, uz dozvolu Ibrahim-paše, crkva je prvi put izgrađena od drveta. Međutim, u zemljotresu 1872. godine crkva je doživjela veliku štetu, zbog čega je kasnije i srušena, a istu sudbinu doživjela je ponovo 6. februara ove godine. Tim je pedantno radio u crkvi koja se pretvorila u gomilu ruševina, prilikom čega je pronađeno i iskopano 11 ikona.

Tim koji je predvodio šef Katedre za historiju umjetnosti Fakulteta nauka i umjetnosti Univerziteta Kafkas, doc. dr. Muhammet Arslan, također je iz ruševina crkve iskopao veliki broj Biblija, uključujući rukopise, i neke liturgijske materijale (stvari i predmete sa simboličkim značenjem u ritualima).

Artefakti koji su dokumentovani, klasifikovani i inventarisani, uzeti su pod zaštitu u privremeno skladište iskopa.

“Crkva je naše važno registrovano dobro“

Direktor za iskopavanje područja katastrofe Muhammet Arslan rekao je za Anadolu Agenciju (AA) da je grčka pravoslavna crkva u Antakyi teško oštećena u zemljotresu i da je ostala samo ruševina.

Osvrćući se na značaj crkve, Arslan je rekao:

“Crkva je važna registrovana imovina. Bilo je mnogo liturgijskih predmeta, posebno ikona. S kolegama smo bezbijedno uklonili te predmete. Nakon što obavimo inventarizaciju, vratit ćemo ove predmete predstavnicima crkvenih fondacija.“

Arslan je naglasio da su pedantno radili na izvlačenju historijskih artefakata iz ruševina.

Ističući da su artefakti iskopani iz ruševina vrijedni za crkvu, Arslan je rekao:

“Na iskopanim ikonama nalaze se važni historijski događaji. Spasili smo ikone s važnim scenama kao što su uzvišenje Blažene Djevice Marije, ulazak u Jerusalem, krštenje Isusa Krista, Pantokrator (scena koja prikazuje Isusa Krista). Također smo otkopali uljanice, drugi liturgijski materijal i mnoge vjerske knjige, kao i ručno pisanu Bibliju. Oni će biti dostavljeni relevantnim ljudima preko Arheološkog muzeja Hatay nakon neophodnih radova na čišćenju i dokumentaciji u našem privremenom skladištu iskopa.“

TRT Balkan / agencije