Borba za istinu, kao i borba za pravdu, zajedničko je pitanje za cijelo čovječanstvo i zahtijeva međunarodnu saradnju, istakao je šef Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turkiye Fahrettin Altun.
Altun je u članku pod naslovom “Za G20 je vrijeme za preuzimanje inicijative”, koji je objavila Aljazeera, istakao da je za G20 neophodno fokusiranje na komunikacije i borbu protiv dezinformacija.
Navodeći da se svijet nalazi u ozbiljnom vrtlogu krize i da se na mnogim mjestima nastavljaju tradicionalne prijetnje poput gladi, suše, građanskog rata i genocida, Altun je naveo da je borba za uspostavljanje kontrole nad novim pojavama poput tehnologije, vještačke inteligencije i kriptovalute koje imaju potencijal da osporavaju uspostavljeni poredak, sve žešća.
Ističući da je međunarodni sistem, koji obećava stabilan svijet, nedovoljan za prevazilaženje današnjih teških izazova, Altun je rekao: „Nažalost, globalni sistem koji uključuje normativne principe kao što su minimiziranje sukoba i ratova, sprečavanje globalnih katastrofa, solidarisanje u svim vrstama kriza i otklanjanje ekonomskih i društvenih nepravdi dalji je od svih ovih ciljeva nego ikada ranije. Radi se o stanju nereda koje pruža maksimalnu korist samo određenim zemljama i interesnim grupama koji bi uskoro mogao postati nova normala sistema."
Kazao je da je preduzimanje novih mjera zajedničkom voljom i razumom kako bi se spriječio ovaj scenario, koji bi značio katastrofu za široke mase, više nije opcija već je postala neophodnost.
Altun je istakao da je danas više nego ikada potreban pravedniji svijet.
"Neke države brutalno krše pravila koja je usvojio i izgradio međunarodni sistem. Izraelski napadi na Palestinu i Liban su najupečatljiviji i najnoviji primjer kršenja međunarodnog prava u svakom smislu. Naš predsjednik Recep Tayyip Erdogan na svakoj platformi ističe da se izraelsko ugnjetavanje mora zaustaviti radi regionalnog mira i globalne stabilnosti. Međutim, ideja da je Izrael zaštićen međunarodnim sistemom je široko prihvaćena na globalnom nivou. Licemjerno, diskriminatorno djelovanje supersila koje izaziva sukobe, posebno u posljednjih 25 godina, lišile su ih legitimiteta da igraju vodeću ulogu u novom poretku. Štaviše, neprihvatljiv je svjetski sistem u kojem se većina zemalja i ljudi eksploatiše za interese ovih supersila. Međunarodne organizacije i države, koje imaju privilegovan položaj u sadašnjem sistemu, prvo moraju shvatiti ovu činjenicu i u skladu s tim prilagoditi svoje strategije za novu eru", rekao je.
"G20 ne bi trebao ostati ravnodušan prema nepravednoj i iskrivljenoj praksi"
Ističući konstruktivnu ulogu Turkiye u kontekstu izgradnje mira, Altun je podsjetio da posrednička uloga Turkiye u osiguravanju prekida vatre u rusko-ukrajinskom sukobu i njene inicijative za izgradnju crnomorskog sporazuma o žitu imaju vitalnu ulogu u sprječavanju globalne krize s hranom.
Altun je naveo da će Turkiye nastaviti da doprinosi regionalnom i globalnom miru, stabilnosti i prevenciji sukoba danas, kao što je činila i u prošlosti te je naglasio da stalno ponavljani pozivi predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana "Svijet je veći od pet" i "Pravedniji svijet je moguć" ukazuju na sredstva, volju i kapacitete za prevazilaženje ovih kriza.
Podsjetio je da je neophodno da međunarodne organizacije hitno preuzmu odgovornost za izgradnju pravednijeg sistema.
"G20, koji uključuje 19 razvijenih i ekonomija u razvoju, uključujući Evropsku uniju i Afričku uniju, ima značajan potencijal za stabilniji globalni finansijski sistem. Ovo naglašava vitalnu ulogu G20 u suočavanju s krizama i potrebu za razvojem efikasnijeg mehanizma protiv povećanog rizika", rekao je Altun.
Napomenuo je da je tema samita G20, održanog u Brazilu, 18-19. novembra 2024. godine bila "izgradnja pravednog svijeta i održive planete“, dodavši da G20 ne bi trebao ostati ravnodušan prema nepravednoj i iskrivljenoj praksi u međunarodnoj politici.
"Kriza istine"
Ističući da će uloga G20 u suočavanju sa krizama i sukobima u svijetu odrediti budućnost organizacije i njenih članica, Altun je rekao da u tom kontekstu G20 i njene članice imaju važne mogućnosti da preduzmu radikalne korake ka uspostavljanju novog međunarodnog poretka.
Naglasio je da G20 i svaka njena članica prije svega treba da promovišu solidarnost, kreiraju pravedni mehanizam interesa i podržavaju socijalno ugrožene segmente i zemlje.
Istakao je da ekonomije u razvoju koje se okupljaju pod okriljem G20 trebaju imati pluralistički pristup protiv aktera koji pokušavaju da stvore monopole u globalnoj ekonomiji te da mogu igrati balansirajuću ulogu u stvaranju pravednije ekonomske distribucije.
Ukazujući na potrebu uspostavljanja zajedničke politike o pitanjima kao što su klimatske promjene i vještačka inteligencija, koji imaju potencijal da oblikuju globalnu ekonomiju u narednim godinama, Altun je rekao da će zemlje G20 svojom politikom o ovim pitanjima odlučiti da li će dovesti do izgradnje svijeta u kojem grupa manjina štiti svoje privilegije, a ostatak svijeta se bori s krizama ili doprinijeti izgradnji sistema u kojem će resursi biti pravedno raspoređeni i uspostavljeni razvojni mehanizmi zajedničkim prosperitetom.
Napomenuo je da kriza istine dodatno produbljuje krizu u međunarodnom sistemu dodavši da je danas čovječanstvo pod nadzorom tehnologija koje je razvilo vlastitim rukama.
"Mnoga pitanja vezana za komunikaciju, kao što su kršenje privatnosti, sigurnost podataka, sajber prijetnje, hibridni ratovi i digitalni fašizam, isprepleteni su s problemima u globalnoj politici i ekonomiji", kazao je Altun.
Govoreći da čovječanstvo nije uspjelo da uspostavi efikasne politike, strategije, odgovore i etička pravila protiv izazova koje predstavljaju digitalne tehnologije, Altun je rekao da su mnoge tehnološke inovacije koje povećavaju sposobnost interakcije društava i pojedinaca postale oružje destruktivnih aktivnosti koje sprovode zlonamjerne sile putem dezinformacija i manipulacije masama.
Naglasio je da su dezinformacije u posljednjim godinama sve češće korištene kao alat za prikrivanje ratnih zločina, masakra i genocida.
"Borba za istinu, kao i borba za pravdu, zajedničko je pitanje za cijelo čovječanstvo i zahtijeva međunarodnu saradnju. Usvajajući ove osnovne principe, za G20 je neophodno fokusiranje na komunikacije i borbu protiv dezinformacija. U današnjim uslovima u kojima je kriza istine postala nova normala nije moguće uspostaviti racionalan globalni ekonomski sistem zasnovan na tačnim informacijama i transparentnosti", zaključio je Altun.