Stručnjaci iz Svjetske zdravstvene organizacije objavili su nekoliko savjeta za zaštitu zdravlja od vrućina:
• Redovno pijte vodu
Savjetuje se da rashladite tijelo i pijete tečnost. Znojenjem se gubi tjelesna tekućina i može doći do dehidracije.
• Izbjegavajte alkoholna pića, kofein i šećer
Savjetuje se da pijete negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
• Izbjegavajte direktni boravak na suncu
U periodu od 10 do 17 sati vrijednosti su najveće pa se preporučuje bijeg u hlad. Ovaj savjet se posebno odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane i hronične bolesnike. Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta. Ukoliko možete, izlaske planirajte u ranim jutarnjim satima ili predvečer.
• Oblačite laganiju i širu odjeću
Nosite laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala i zaštitite glavu od direktnog sunca šeširom ili kapom, a oči sunčanim naočalama.
• Rashladite prostor u kojem živite
Noću ostavite otvoren prozor kako bi se uvukao hladniji zrak. Danju zatvorite prozore i spustite roletne, naročito one okrenute suncu. Također se preporučuje da isključite što više električnih uređaja.
• Redovno koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja
Posebnu pažnju posvetite novorođenčadi i maloj djeci. Za njih koristite zaštitna sredstva s najvećim faktorom i obucite im laganu odjeću.
• Vodite računa o najbližima
Ne ostavljajte djecu i životinje u parkiranim automobilima. Provjerite članove porodice, komšije i prijatelje koji većinu vremena provode sami. Osjetljive osobe bi mogle zatrebati pomoć tokom toplih dana.
Ako se Vi ili drugi oko Vas osjećaju loše (vrtoglavica, slabost, tjeskoba, izrazita žeđ ili jaka glavobolja), otiđite na hladnije mjesto i potražite pomoć.
27 jun. 2022
Savjeti stručnjaka za zaštitu zdravlja od vrućina
Tropske temperature i izrazito visoke vrijednosti UV zračenja ljeti nisu iznenađenje, ali se često nepovoljno odražavaju na naše zdravlje.Vrućine mogu potaknuti iscrpljenost i toplotni udar i pogoršati postojeća stanja poput kardiovaskularnih, respiratornih, ili čak i mentalnih bolesti.
TRT Balkan
Povezane vijesti
U Hrvatskoj oko 70.000 ljudi boluje od Alzheimerove bolesti
Mjesec rujan posvećen je podizanju svijesti o Alzheimerovoj bolesti, od koje u Hrvatskoj boluje oko 70.000 ljudi, te će njihovi problemi s gubitkom pamćenja i promjenama osobnosti biti u fokusu Svjetskog dana Alzheimerove bolesti, 21. rujna.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Hrvatska želi primijeniti najbolje prakse u liječenju raka imunoterapijom
Međunarodna konferencija posvećena imunološkom liječenju raka okupila je u subotu u Zagrebu stručnjake koji su podijelili svoja iskustva provođenja te revolucionarne terapije, a sve kako bi se najbolje prakse primijenile u Hrvatskoj.
Šta biste još željeli znati?
Popularno