Uoči izbora, Trump je više puta govorio da će odmah okončati izraelski rat u Gazi.       Foto: Reuters

Donald Trump je potvrdio pobjedu kao 47. izabrani predsjednik SAD-a rano u srijedu, u slavnom govoru pred svojim pristalicama na Floridi.

Ne čekajući da njegova demokratska suparnica Kamala Harris prizna poraz, Trump je najavio povratak u Bijelu kuću na drugi, neuzastopni mandat.

Okružen članovima svoje porodice i političkim saradnicima, uključujući i novoizabranog potpredsjednika JD Vancea, Trump je ubacio mnoge improvizirane komentare u pripremljenom govoru koji je pročitao s telepromptera.

Evo pet zaključaka iz njegovog 25-minutnog obraćanja svojim pristalicama.

„Zaustavit ću ratove“

Trump je nedvosmisleno ponovio svoj stav o tekućim ratovima na Bliskom istoku i u Ukrajini – nešto što njegova demokratska suparnica nije učinila tokom svoje višemjesečne kampanje.

“Znate da godinama nismo imali ratove. Nismo imali ratove, osim kada smo porazili ISIS (Daesh). Porazili smo ISIS u rekordnom roku. Ali nismo imali ratove. Govorili su: 'Ti ćeš započeti rat'. Neću počinjati rat, ja ću zaustaviti ratove”, rekao je on.

Uoči izbora, Trump je više puta govorio da će odmah okončati izraelski rat u Gazi.

Pored toga, tvrdio je da bi mogao uvjeriti Rusiju i Ukrajinu da okončaju svoj rat u jednom danu.

Nasuprot tome, Harris je stalno slala dvosmislene signale o ratu u Gazi. Ona je branila proizraelski „Biden-Harris“ pristup Bijele kuće, dok je u isto vrijeme govorila o situaciji u Gazi gdje je Tel Aviv ubio više od 43.000 ljudi, uglavnom žena i djece, od 7. oktobra 2023. godine.

Posljednji Trumpov komentar kojim se ponavlja njegova posvećenost osiguravanju trenutnog mira na Bliskom istoku u skladu je s njegovim antiratnim stavom izrečenim u aprilskom intervjuu. “Završite s tim, vratimo se miru i prestanimo ubijati ljude.”

Međutim, bez obzira na njegovu naizgled antiratnu poziciju, Trump voli da se predstavlja kao "najproizraelskiji predsjednik" u historiji SAD-a. Za razliku od njegovih ostalih tvrdnji, ova je zapravo podložna ispitivanju.

Za vrijeme Trumpova predsjedavanja započeo je arapsko-izraelski proces normalizacije u sklopu Abrahamova sporazuma, bilateralnih sporazuma koje je Izrael potpisao s Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Bahreinom 2020.

U raskidu sa zvaničnom američkom politikom decenijama, Trumpova administracija je također priznala Jerusalem kao glavni grad Izraela i premjestila američku ambasadu iz Tel Aviva, što je potez koji je izazvao globalni protest.

„Legalni“ imigranti su dobrodošli

Trumpova kampanja je u više navrata demonizirala migrante, kako „regularne“ tako i „neregularne“, uoči izbora 5. novembra. Ali pobjednički govor novoizabranog predsjednika u srijedu pokazao je pomak od njegovog ranijeg otvorenog protivljenja imigraciji.

„Morat ćemo dozvoliti ljudima da uđu u našu zemlju. Želimo da se ljudi vrate, ali… Moraju ući legalno”, rekao je.

Trump planira ponovo uvesti svoju politiku suzbijanja ilegalnih prelazaka granice iz prvog mandata. "Morat ćemo zapečatiti te granice... Popravit ćemo naše granice", rekao je.

Prema procjeni američkog Ministarstva domovinske sigurnosti, čak 11 miliona „neregularnih“ migranata živjelo je u SAD-u do januara 2022.

Trump je također obećao da će ograničiti pristup azilu dok se upustio u "najveći napor deportacije u američkoj historiji".

Neka izlječenje počne

Neuobičajenim tonom i jezikom, Trump je objavio svoju namjeru da pomogne Sjedinjenim Državama da "izliječe" rane politike podjela.

"Pomoći ćemo našoj zemlji da se izliječi... Izgradili smo najveću, najširu, najjedinstveniju koaliciju... Mladi i stari, muškarci i žene, ruralni i urbani", potcrtao je u pobjedničkom govoru koji je uslijedio nakon nekoliko mjeseci duge kampanje.

Trump je rekao da je njegova kampanja dobila podršku "svih dijelova" društva, uključujući sindikalne radnike, Afroamerikance, Hispanoamerikance, azijske Amerikance, arapske i muslimanske Amerikance.

“Svi su bili tu i bilo je predivno. Bilo je to historijsko prestrojavanje, ujedinjavanje građana svih pozadina oko zajedničkog jezgra zdravog razuma... Mi smo stranka zdravog razuma”, rekao je.

Naklon influenserima

Trump je potrošio vjerovatno najveći dio svog 25-minutnog govora na podršku Elona Muska, najbogatijeg Amerikanca, koji je dao blizu 100 miliona dolara za Trumpovu kampanju.

“(Musk) je poseban momak. On je supergenije. Moramo zaštititi naše genije. Nemamo ih mnogo”, rekao je, misleći na svemirskog poduzetnika koji posjeduje X, platformu društvenih mreža koja je očigledno pojačala Trumpovu poruku uoči dana izbora.

Novoizabrani predsjednik također je s odobravanjem govorio o ikonama pop-kulture poput Joea Rogana, influensera na društvenim mrežama s milionima pratilaca koji su podržavali Trumpa u posljednjim satima kampanje 2024.

Podcaster Theo Von i izvršni direktor Ultimate Fighting Championship (UFC) Dana White također su dobili VIP tretman od Trumpa tokom pobjedničkog govora.

Fosilna goriva, sve do kraja

Trump je nedvosmisleno izjavio da će njegova administracija povećati upotrebu fosilnih goriva.

Tvrdio je da SAD ima "više likvidnog zlata, nafte i gasa" od bilo koje druge zemlje na svijetu.

Robert F Kennedy Jr, koji je jedan od mogućih članova kabineta u novoj administraciji, bio je cjeloživotni ekološki aktivista s čvrstim protivljenjem fosilnim gorivima.

Hvaleći Kennedyja kao "sjajnog momka", Trump je zamolio pristalicu demokrata koji je postao Trampov pristalica da se " drži podalje tečnog zlata".

“On želi učiniti neke stvari, a mi ćemo mu dopustiti da ih učini. Samo sam rekao: ‘Ali, Bobby, ostavi ulje meni… Osim toga, idi, dobro se zabavi, Bobby’”, rekao je.

TRT Balkan