U Beogradu, glavnom gradu Srbije, večeras je održan protest zbog pogibije 14 ljudi u Novom Sadu koji su stradali kada se 1. novembra urušila nastrešnica Željezničke stanice.
Protest, koji su organizovale opozicione stranke, počeo je ispred Vlade Srbije minutom šutnje i čitanjem imena nastradalih, nakon čega su govornici tražili odgovornost nadležnih za veliku nesreću.
Nakon obraćanja ispred zgrade Vlade Srbije, okupljeni su krenuli ka Predsjedništvu, gdje je opozicija pokušala da preda zahtjeve u vezi s nesrećom u Novom Sadu, ali nisu uspjeli.
"Na ovoj zgradi na vratima stoji lanac i katanac, zgrada je puna policije. Kako najhrabriji dočekuje svoje građane, ti lanci će biti na rukama ubica. Državu vam ne damo. Do pobede, do slobode“, rekao je Srđan Milivojević, zastupnik Demokratske stranke, poručivši da će zahtjeve predati Skupštini.
Bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković u ime parlamentarne opozicije obratio se okupljenima, kazavši da je posebno ogorčen što niko nije ni osumnjičen.
"Za zločince koji su skrivili ovu tragediju, zatvor nije mera krivice, nego doživotna robija. Ogorčeni smo što posle 11 dana niko nije osumnjičen, ni uhapšen. Država ne hapsi zlikovce i zločince zbog kojih je 14 kovčega položeno u zemlju, ali hapsi građane i aktiviste koji traže pravdu i odgovornost. Zahtevamo momentalno puštanje na slobodu svih koji se trenutno nalaze u pritvoru“, kazao je Novaković.
Za vrijeme protesta ispred zgrade Vlade bila je blokirana obližnja raskrsnica Nemanjine i Kneza Miloša.
Okupljenima se obratio novinar i aktivista Smiljan Banjac koji je kazao da niko nije priveden ni procesuiran iako je prošlo 11 dana od velike nesreće u Novom Sadu.
"Toga jutra, 1. novembra, to je mogao da bude bilo ko od nas. Upravo zbog toga smo ovdje“, rekao je Banjac, napominjući da se nikada ne smiju zaboraviti žrtve.
Advokat Jovan Rajić istakao je da su neki roditelji tog 1. novembra ispratili djecu, ne znajući da je to posljednji put.
"Oni su ubijeni, a ubili su ih korupcija, kriminal, neobjavljeni ugovori, nečiji nemar i pohlepa“, rekao je Rajić.
Okupljeni su također tražili ostavke predsjednika Vlade Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i objavljivanje svih tajnih ugovora vezanih za rekonstrukciju Željezničke stanice u Novom Sadu. Također su tražili hitno hapšenje svih odgovornih za ubistvo 14 osoba i puštanje na slobodu svih nevinih i nezakonito pritvorenih.
Nakon pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, 14 osoba je poginulo, a tri su teško povrijeđene.
Vlast tvrdi da nadstrešnica nije bila dio rekonstrukcije, dok opozicija i brojni građani objavljuju fotografije i snimke na kojima se vidi da su na nadstrešnici vršeni radovi, ali spekulišu i o različitim okolnostima pod kojima je moglo da dođe do nesreće.