Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uz najviše državne počasti ispred Palate Srbije dočekao je kineskog predsjednika Xi Jinpinga koji boravi u dvodnevnoj posjeti Srbiji.
Intonirane su himne dvije zemlje, a ispaljeno je i 10 počasnih plotuna.
Kineskog predsjednika ispred Palate "Srbija" pozdravili su članovi kabineta Miloša Vučevića i guvernerka Jorgovanka Tabaković.
Xi je u pratnji 400-člane delegacije stigao u utorak navečer na beogradski aerodrom gdje su ga dočekali srbijanski predsjednik Vučić i srbijanski premijer Miloš Vučević, koji su istaknuli "željezno prijateljstvo" dviju zemalja.
"Dragi predsjedniče Xi, dragi prijatelju, dobro došao u Srbiju", napisao je predsjednik Srbije na Instagramu, nazvavši drugu posjetu kineskog čelnika Srbiji u osam godina velikom čašću za zemlju i narod koji iskreno voli Kinu.
"Vizija svijeta koju zastupate dala je nadahnuće i snagu našoj maloj zemlji koja danas hrabro i ponosno korača putem napretka i uspjeha", napisao je predsjednik Srbije.
Srbijanski dnevni list "Politika" objavio je prije posjete članak čiji je autor kineski predsjednik Xi, a u kojem se spominje i željezno prijateljstvo Kine i Srbije, koje on svojim posjetom želi produbiti.
Xi je u članku podsjetio na napad NATO-a na kinesku ambasadu u Beogradu 7. maja 1999. godine, kada su ubijena tri kineska novinara, a ranjeno 20 kineskih državljana, što je izazvalo veliko ogorčenje u Kini.
Ambasada je napadnuta tokom NATO-ove kampanje protiv tadašnje Jugoslavije, koja je predvodila progon etničkih Albanaca na Kosovu, pod predsjednikom Slobodanom Miloševićem.
"Prijateljstvo Kine i Srbije, prožeto krvlju koju su dva naroda zajedno prolila, postalo je zajednička uspomena dva naroda i ohrabrit će obje strane da zajednički koračaju naprijed", istaknuo je Xi.
Glavni cilj Xijeve posjete je produbljivanje privredne saradnje sa Srbijom, koja je najvažniji privredni partner Kine na Balkanu i gdje ima ulaganja vrijedna nekoliko milijardi eura, uglavnom u rudnike i tvornice, a njene firme sudjeluju u brojnim građevinskim i infrastrukturnim projektima.
Kako je rekao kineski predsjednik, raduje se što će ovaj posjet iskoristiti kao priliku za detaljnu razmjenu mišljenja s predsjednikom Vučićem o bilateralnim odnosima i drugim pitanjima od zajedničkog interesa, za produbljivanje prijateljstva i stvaranje novog plana razvoja bilateralnih odnosa.
"Uvjeren sam da će ova posjeta biti uspješna i da će otvoriti novo poglavlje u odnosima Kine i Srbije", rekao je Xi.
Tokom Xijeve posjete Beogradu 2016. dvije su zemlje potpisale strateško partnerstvo, a prošle godine Vučić je tokom posjete Kini na desetu godišnjicu kineske inicijative "Pojas i put" potpisao 18 sporazuma, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini koji će stupiti na snagu u julu.
"Kina i Srbija imaju duboko tradicionalno prijateljstvo. Naši bilateralni odnosi izdržali su test promjenjivog međunarodnog okruženja i postali izvrstan primjer međudržavnih odnosa. Od uspostave sveobuhvatnog strateškog partnerstva 2016. bilateralni odnosi postigli su povijesne rezultate. Zemlje povezuje snažno političko međusobno povjerenje i plodni rezultati u vrlo kvalitetnoj saradnji na 'Pojasu i putu'“, pohvalio je Xi odnose dviju zemalja.
Nakon Francuske, Srbija je Xijeva druga stanica u njegovoj prvoj posjeti Evropi nakon pet godina. Nakon posjete Beogradu, putuje u Mađarsku, koja se smatra najvećim saveznikom Kine u Evropskoj uniji.