Protestna šetnja počela je ispred Doma Narodne skupštine, a građani su šetali do Radio televizije Srbije.      Foto: AA

Protest "Srbija protiv nasilja" održan je večeras 21. put u Beogradu, a na skupu su se prvi put obratili opozicioni prvaci, zatraženo je raspisivanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora i predstavljen opozicioni "Dogovor za pobedu".

Pet opozicionih poslaničkih grupa potpisalo je prošle nedelje "Dogovor za pobedu" - sporazum o zajedničkom nastupu i zahtevu da se do kraja godine raspišu parlamentarni izbori i izbori u Beogradu, "kako bi se zaustavilo urušavanje države", kao i taženju slobodnih izbora i slobode medija.

Sporazum su potpisale poslaničke grupe sačinjene od Stranke slobode i pravde bivšeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, Demokratske stranke, Narodnog pokreta Srbije koji vodi donedavni potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić, proevropska stranka Zajedno, Zeleno levi front nastao od pokreta Ne davimo Beograd i Ekološki ustanak.

Na skupu su se prvi put obratili predstavnici stranaka - poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević i lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta, a sa njima su na bini stajali predsednici svih parlamentarnih proevropskih opozicionih stranaka.

Jovanović je istakao da su 1990-ih deca iz Srbije bežala pred ratovima, a danas beže od mira i stabilnosti Aleksandra Vučića, jer Srbija nije država, "već privatna firma kriminalne organizacije Srpske napredne stranke".

On je poručio da je plan da svi koji ne žele da trpe tiraniju "od čobanina i akademika, od struke do motike, sve strane na jednu stranu u odbrani slobode" i najavio da će opozicija početi da obilazi Srbiju i učestvuje u protestima na lokalu.

Milivojević je svoj govor počeo pesmom Alekse Šantića "Mi znamo sudbu" i rečima "Volovi jaram trpe, a ne ljudi - Bog je slobodu dao za čovjeka" i istakao da ovo nije borba za vlas, već za slobodu. On je poručio da su ovi izbori koji predstavljaju izbor "ili Srbija ili mafija", a potom se obratio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i poručio da opozicija traži da izbori budu održani do kraja godine.

"Suštinski Vlada u ovoj zemlji je pala 3. i 4. maja, samo im to niko nije javio. Pali su kada su reagovali oholo na najveću tragediju koja se Srbiji dogodila u miru", poručila je pravnica Sofija Mandić i pozvala sve koji podržavaju proteste da budu uz opoziciju u Srbiji.

"Dogovor za pobedu" nisu potpisale stranke koje se nalaze na desnom spektru, ali su ga podržale Dveri Boška Obradovića, Nova Demokratska stranka Srbije, Pokret obnove Kraljevine Srbije i Zavetnici, dok je Narodna stranka koju vodi bivši ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koja je bila deo organizacije protesta "Srbija protiv nasilja", saopštila da dokument nije potpisala jer je protivi "političkom lešinarenju nad opravdanim buntom naroda posle dva masovna ubistva".

Protestna šetnja počela je ispred Doma Narodne skupštine, a građani su šetali do Radio televizije Srbije.

Protesti su počeli kao reakcija na masovna ubistva 3. i 4. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva, a građani su na ulicama tražili smenu ministra unutrašnjih poslova i direktora Bezbednosno-informativne agencije Bratislava Gašića i Aleksandra Vulina, oduzimanje nacionalnih frekvencijama televizijama Pink i Hepi, gašenje novina koje promovišu nasilje, kao i smenu rukovodstva Radio-televizije Srbije i Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.

TRT Balkan / agencije