Konvoj s tabutima je jutros krenuo iz Visokog, a njegov dolazak u Potočare očekuje se danas u poslijepodnevnim satima.     Foto: AA

Kamion s tabutima 50 žrtava genocida počinjenog na području Srebrenice u ljeto 1995. godine, a koje će 11. jula ove godine biti ukopane u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari, ispraćen je jutros iz prostorija Javnog komunalnog preduzeća Gradska groblja Visoko.

Prije polaska, porodice žrtava i građani Visokog, učenjem dova i polaganjem cvijeća na kamion, odali su počast i ispratili posmrtne ostatke žrtava genocida iz 1995. godine, kada su jedinice tadašnje VRS pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, u masovnim ubistvima na više lokacija na području Srebrenice, ubile više od osam hiljada Bošnjaka.

Članovi porodica i građani sa suzama u očima, noseći ruže u rukama, ispratili su kamion sa tabutima žrtava najvećeg masovnog stradanja na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata.

Nakon što je kolona stigla u Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, kao i prethodnih godina, zaustavila se ispred zgrade Predsjedništva BiH, gdje su porodice žrtava i brojni građani odali počast stradalim u genocidu.

Kolona s posmrtnim ostacima će potom nastaviti put prema Potočarima, gdje će u ponedjeljak, 11. jula, biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop u kompleksu Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Ispred zgrade Predsjedništva BiH, na ispraćaju srebreničkih žrtava, osim porodica žrtava i građana, bili su predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Bakir Izetbegović, ambasador Turkiye u BiH Sadik Babur Girgin i ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy.

Glavnom saobraćajnicom u Sarajevu zavladala je tišina, kada se na početku ulice pojavio kamion s tabutima. Brojni građani, koji su se okupili pred zgradom Predsjedništva, ispratili su tabute sa suzama i učenjem Fatihe pred njihove duše. Brojni su prišli kamionu s posmrtnim ostacima i kačeći cvijet odali počast žrtvama genocida.

Na vozilima koja prevoze posmrtne ostatke ubijenih u genocidu istaknuta je državna zastava BiH.

Brojne Sarajlije okupile su se i duž centralne gradske ulice, s cvijećem u rukama, kako bi ispratili konvoj s tabutima i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine. Kamion sa žrtvama zaustavio se i pored gradske pijace Markale, gdje se takođe okupio veliki broj građana.

Konvoj s tabutima je jutros krenuo iz Visokog, a njegov dolazak u Potočare očekuje se danas u poslijepodnevnim satima.

U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima ove godine bit će ukopani posmrtni ostaci 50 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima "zaštićene zone UN-a" u Srebrenici.

Među žrtvama koje će biti ukopane ove godine nalaze se tri maloljetnika.

Najmlađa žrtva koja će ove godine biti ukopana je Salim Mustafić, imao je samo 16 godina u trenutku smrti, a najstarija je Husejin Krdžić, rođen 1936. godine. Bit će ukopani i blizanci Samir i Semir Hasanović, imali su samo 20 godina u trenutku smrti. Iako su zajedno krenuli putem spasa, pronađeni su u različitim masovnim grobnicama i različitih godina.

Konačan smiraj će naći i otac i sin - Hajdin i Sead Hukić. Ovo je treći sin Hajdina koji je nestao. Dva sina su ranije ukopana, a za jednim se još traga.

Sve žrtve koje će se ukopati ove godine, s izuzetkom devet žrtava koje su ekshumirane iz masovne grobnice na lokalitetu Dobro Polje kod Kalinovika koja je otkrivena u junu 2021. godine, ekshumirane su iz masovnih grobnica koje su otkrivene tokom ranijih godine, neke od njih čak 1997. i 1999. godine, kao što su Liplje, Pilica, potom iz grobnica otkrivenih 2001, 2004, 2006, 2011. Jedan broj žrtava ekshumiran je iz masovnih grobnica koje su pronađeni u Kamenici, dolini smrti tokom 2001, 2007, 2008. godine. Posmrtni ostaci nekih žrtava pronađeni su u dvije ili čak tri masovne grobnice. Nijedno tijelo nije kompletno.

U Podrinje identifikacionom projektu nalaze se posmrtni ostaci još 31 žrtve koje su zvanično identifikovane i putem DNK metode i od porodica, ali još nema saglasnosti za ukop ovih žrtava.

Također, identifikovana je putem DNK metode još 61 žrtva, ali porodice nisu pristupile zvaničnoj identifikaciji.

Dan nakon kolektivne dženaze, u Memorijalnom centru će započeti i procesi reekshumacija, te će biti reekshumirani posmrtni ostaci 85 žrtava kako bi se njihovim ranije ukopanim tijelima dodali dijelovi skeleta koji su u kasnijem periodu pronađeni i identificirani.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari do sada je ukopana 6.671 žrtva genocida koji je tadašnja Vojska Republike Srpske pod komandom ratnog zločinca Ratka Mladića počinila nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici.

Tokom dana iz cijele BiH i izvan nje uputili su se građani organizovano na obilježavanje 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

Okupljanje učesnika biciklističkog maratona Bihać - Srebrenica     Foto: AA

Više od 20 maratonaca i 300 biciklista iz Bihaća krenulo za Srebrenicu

Iz Bihaća je u Srebrenicu danas krenulo više od dvadeset maratonaca iz Unsko-sanskog i Srednjobosanskog kantona, kako bi odali počast ubijenima u Srebrenici ljeta 1995. godine.

"Bihać - Srebrenica, 490 kilometara se pretrči u tri dana. Prolazimo Bihać, Petrovac, Ključ, Jajce, Travnik, Sarajevo, Semizovac, Olovo, Vlasenica, Konjević Polje i Srebrenica. Srebrenica je u srcu svima nama i poruka je da se nikada i nikom ne ponovi Srebrenica", kaže Hazim Šabić, maratonac iz Bihaća.

Osamnaesti biciklistički maraton pod motom „Da se nikada ne zaboravi i nikome ne ponovi“ sa oko 300 učesnika iz Bosne i Hercegovine, Švicarske, Austrije, Njemačke, Bugarske, Švedske, Slovenije, Hrvatske, Turkiye i Amerike krenulo je danas put Srebrenice.

„Kada smo prije 18 godina krenuli, znali smo da ćemo trajati i da će biti tradicionalni, ali nismo znali da će izrasti u nešto ovako veliko, da imamo stalnih 150 učesnika, ove godine nas je 300. Mi svojim učešćem iz BiH i inozemstva širimo ideju sjećanja i nećemo dozvoliti da se ponovi“, kazao je Ermin Lipović, organizator i učesnik maratona.

Učesnici, spremni i nestrpljivi, uglavnom kažu - kad jednom odete, vratit ćete se opet u Srebrenicu.

„Meni je drugi put, osjećaj se ne može opisati, mora se doživjeti, pogledajte trg i vidjet ćete da se broj učesnika povećava. Imam tremu kao i prošli put, tad sam mislila da je zato što je prvi put. Međutim, osjećaj je isti", kazala je Sabina Bišćević, učesnica maratona iz Bihaća.

Brojni su učesnici došli iz inozemstva kako bi učestvovali u maratonu i odali počast ubijenim Srebreničanima.

TRT Balkan / agencije